8 faktov o Gibraltári

Byť na najjužnejšom bode Európy? Prečo nie?! Gibraltár sa nachádza na juhu Španielska, ale bol britskou kolóniou a dodnes patrí Británii (tak si to obyvatelia Gibraltáru aj v referende zvolili). Považuje sa tiež za daňový raj, je tam zaregistrovaných cca 28 000 firiem, pričom počet obyvateľov je cca 30 000! Gibraltár som navštívila v rámci svojej dovolenky v Španielsku a tu sú o tejto mini krajine nejaké zaujímavosti:

1. Ak ste si mysleli, že vo vyspelých krajinách EÚ už nie sú žiadne hranice a kontroly (v autobuse vám skontrolujú pas), tak sa mýlite. Vzhľadom k tomu, že Španieli nie sú spokojní s tým, že Gibraltár patrí Británii, majú na hranici vybudovanú colnicu a kontrolu a občas spôsobujú menšie problémy.

Gibraltár

2. Aj keď je v Španielsku slnečné počasie, na Gibraltári vás môže prekvapiť hmla a vietor (ako v Anglicku).

3. Nachádza sa tam jedna z najmenších pristávacích dráh pre lietadlá (dlhá len 1828 m) na svete. Dráhu dokonca križuje hlavná cesta zo Španielska na Gibraltár, preto, keď pristáva alebo vzlieta lietadlo, je táto cesta závorami uzavretá.

4. Prekvapí vás stavebný ruch, budova na budove, úzke uličky a možno neprekvapia britské telefónne búdky.

5. Dať si špagety v centre mesta v Latino reštaurácii a stretnúť Slovenku z Oravy, ktorá tam pracuje…no nič nie je nemožné! 🙂

6. Na Gibraltári reálne nežije toľko ľudí, koľko je oficiálne zapísaných. Ako svoje bydlisko využívajú skôr slnečnejšie Španielsko a na Gibraltár chodia pracovať. To je tiež Španielom proti srsti, keďže v Španielsku neodvádzajú dane.

7. Ak by ste zatúžili vidieť opice Makaky a nenavštíviť pritom ZOO, Gibraltárska skala, čiže Gibraltar Rock je ideálna…tam totiž žijú vo voľnej prírode a sú chránené. Bežne sa vám môže stať, že vás chytia za tričko, zoberú foťák alebo okuliare, či ukradnú jedlo. Dokonca vám občas ochotne zapózujú do foťáku, sú na to zvyknuté.  

Makaky
Čo kukáte?!
Gibraltar Rock

8. No a nakoniec, čo sa týka samotného najjužnejšieho bodu Európy, tak ten nájdete pod názvom Europa Point. Z tohto miesta dovidíte za pekného počasia až do Maroka.

Europa Point
Najjužnejší bod Európy

Čo vás na Gibraltári najviac prekvapilo? 😉

Sledujte ma