Za Gaudím do Barcelony

Olá, olá, Barcelona volá! A veruže sa oplatí ísť! Určite ma oslovila viac ako Miláno svojou architektúrou, životom, jedlom, reštauráciami. Tento trojdňový trip (3 celé dni v Barcelone) som opäť absolvovala s blogerkou @lucididit a kamarátkami Aničkou a Katkou. 

Celý výlet som zhrnula do pár tematických bodov, tak čítajte a inšpirujte sa:

Cesta, ubytovanie, doprava

Letenky nás vyšli celkovo tam aj späť 97,50 €. Určite nájdete aj lacnejšie, ja som bola ale limitovaná jarnými prázdninami a navyše som si priplatila sedadlo a naspäť aj 10 kg batožinu. Leteli sme dvoma rôznymi spoločnosťami – tam Levelom, naspäť Laudamotion.

V Leveli trošku stewardi stresovali, keďže bolo lietadlo len z polovice obsadené a naháňali nás dopredu, aby sme ho trochu vyvážili. Aj tak ale väčšina ostala vzadu. 😀 Navyše dosť veľký trapas bol, keď z jedálneho lístka nám ponúkli len dve minipizze a jeden tapas. Nič iné z jedla nemali! Takže sme sa z toho smiali, že tri baby vyjedli celý Level. Na štvrtú neostalo.

V Laudamotion boli letenky len za 15 € (táto spoločnosť spadá pod Ryanair, takže podľa ich nových pravidiel si musíte 10 kg batožinu priplatiť), lietadlo plné, v jedálnom lístku viac jedla. Takže medzi týmito dvoma spoločnosťami pomyselne vyhrala táto.

Ubytko som objednávala cez www.booking.coma vychytala celkom dobré, strategické miesto. Blízko do centra, do 10 minút na pláž, všetko poruke – obchody, lekárne, menšie i väčšie reštaurácie, oproti stanica, pred hostelom čakajúce taxíky, neďaleko park Ciutadella. Cenovo to vyšlo na cca 20 € na noc. Dávam vám TU  link na Hostal Orleans.

Hostal má 24 hodinovú recepciu. Izba bola útulná s vlastnou kúpeľňou (izby upratujú každý deň, v kúpeľni nájdete sušič na vlasy aj kefku s pastou a uteráky vám vymenia na požiadanie), mali sme 2 manželské postele a jednu samostatnú, televízor, balkón. My sme boli spokojné, prakticky nám nič nechýbalo. Mne len vadili tenké steny, keďže nejaké turistky z vedľajšej izby do noci hulákali a púšťali si nahlas hudbu nie veľmi podľa môjho gusta.

Letisko je od tohto ubytovania vzdialené zhruba 12 km a kvôli pohodlnosti sme šli taxíkom. Zaplatíte približne 30 € podľa premávky. Inak sme vyskúšali aj metro, ktoré má tuším 10 liniek. Môžete si zakúpiť kartu Hola Barcelona, ak sa plánujete pohybovať prevažne metrom, či busom po meste a na 2 dni stojí 13,68 €. My sme ale väčšinou chodili pešo a metro sme využili len jeden deň.

Pamiatky a architektúra

Antoni Gaudí i Cornet (1852 – 1926)
Barcelona je architektonicky veľmi ovplyvnená Antonim Gaudím. Týpek so svojským štýlom, ktorý navrhol v meste niekoľko zaujímavých budov vrátane jednej z najznámejších katedrál na svete – Sagrady Famílie. Ako som si všimla, jeho budovy i nábytok, ktorý navrhoval, majú oblé tvary (žiadne pravé uhly), okná, balkóny aj stropy sa „vlnia“ a namiesto klasických veží nájdete tvary húb. Bol silno ovplyvnený prírodou a v nej hľadal najväčšiu inšpiráciu. Nikdy sa neoženil, na sklonku života sa obliekal ako vandrák a v 74 rokoch ho zrazila električka. Keďže ho v takomto oblečení nikto z okoloidúcich nespoznal, odviezli ho do nemocnice pre chudobných, kde sa mu nedostalo toľko pozornosti a starostlivosti a na následky zranení zomrel. Takýto bol neslávny koniec slávneho barcelonského architekta.  

V Barcelone sme navštívili jeho najslávnejšie budovy:  


Sagrada Família (1882 – 2026?)

Od roku 1882 sa stavia Gaudího najznámejšie dielo – Sagrada Família. Pracoval na nej posledných 15 rokov života a posledný rok v nej aj býval. Je to zatiaľ (a myslím, že aj ostane) najzvláštnejšia katedrála, ktorú som videla. Nie je ako Notre Dame v Paríži, nie je ako Duomo v Miláne. Tak ako zvonku vás ohromí jej veľkoleposť a prepracovanosť, interiér vám vyrazí dych. Vitrážové okná rôznych farieb, strop aj stĺpy rôznych oblých tvarov, ale všetko dokopy dáva zmysel. Celkovo mi príde katedrála trošku psychedelická, ale práve to je na nej zaujímavé a jedinečné. Veď pozrite na fotky.

Na vežu katedrály sa dostanete výťahom, dole zídete 500 točivými schodmi. Na veži nie je veľa miesta ani priestoru, že by ste tam strávili kopu času, takže nečakajte nič veľkolepé. Pozriete z jednej i druhej strany výhľad na Barcelonu, pohľad na pracujúcich robotníkov na vežiach, a to je všetko. 😀

Čo sa týka lístkov – vstupného, ideálne je, kúpiť si ich online cez internet. Ušetríte asi 5 € a nemusíte si vystáť minimálne polhodinovú radu a ešte čakať ďalšie dve hodiny, kým vás pustia dovnútra. My sme boli lenivé si objednávať cez net (v tomto si z nás príklad neberte 😀 ), takže sme si to poctivo vystáli, zaplatili za vstup (interiér + veža) 38 € a museli čakať dve hodiny, kým príde na nás rad. Ale ten čas sme využili na to, aby sme sa pofotili a stihli sme aj kávičku a koláčik v neďalekej kaviarničke. Ja som ochutnala typické španielske churros (o tom sa dočítate nižšie). 

Katedrálu plánujú dostavať v roku 2026, kedy bude 100. výročie Gaudího smrti. Kto ju chce teda vidieť v plnej kráse bez žeriavov, musí si ešte počkať. I keď ktovie, či sa im to naozaj dovtedy podarí

Palác Güell

Tento palác rodiny Güellových bol jeden z prvých projektov, na ktorom sa Gaudí podieľal. Pán Eusebi Güell bol boháč, priemyselník a zabrdol aj do politiky, ktorý si Gaudího najal, vzniklo z toho pekné priateľstvo a niekoľko projektov, medzi inými aj park.

Vstup do paláca stojí 12 € a trošku mi pripomínal bludisko. Je architektonicky zaujímavý, môžete tiež vidieť nábytok navrhnutý Gaudím a na streche máte opäť vežičky v tvare húb a výhľad na časť mesta.

Casa Milá – La Pedrera

Gaudího tradične neprehliadnuteľná budova už z diaľky. Nemôžete ju minúť a spoznáte opäť podľa zvlnených tvarov – okenice, balkóny, strecha. Dokonca ani v interiéri vraj nenájdete jednu rovnú líniu. V budove sa nachádza múzeum Gaudího – jeho kresby, maľby, fotografie, makety atď. a vraj aj strecha je veľmi zaujímavá. My sme vo vnútri neboli, takže fotku máte len zvonku.

Park Güell

Tento park vám určite odporúčam navštíviť. Už podľa mena viete, že opäť ho financoval priemyselný podnikateľ Güell a na dizajne parku sa podieľal jeho verný kamoš architekt Gaudí. Plánovali tu vystavať obytnú rezidenciu so 60 domami, nakoniec sa podarilo postaviť len 2. Sám Gaudí tu v jednom z domov žil 20 rokov. K tomu sa dostanem nižšie v článku.
My sme sa tam dostali trošku zvláštnym spôsobom. Vystúpili sme totiž z metra na stanici Vallcarca a riadili sa navigačkou. Tá nás naviedla do jednej z ulíc, ale pán, ktorý tam stál, nám ukazoval, že máme ísť o uličku ďalej. Čiže neodporúčam ísť touto trasou, ľahko zablúdite. Zahli sme teda o uličku ďalej a viete, čo tam bolo??? Do kopca viedli v určitých častiach namiesto klasických schodov eskalátory! To som teda fakt ešte nikde nevidela! Pozrite na fotky…

Dostali sme sa až hore, ale po čase sme zistili, že sa do vnútra parku nedostaneme, a to sme tam boli viacerí takí turisti – zblúdilci. Prečo? Lebo to bola cesta k zadnej strane parku a oficiálny vchod bol úplne niekde inde. Ale našiel sa jeden milý záhradník, ktorý sa nad nami zľutoval a pustil nás cez bráničku, ktorá tam bola pre zamestnancov. 😀

Park je veľký a pokojne si na neho vyhraďte pol dňa, ak si ho chcete užiť. Nezabudnite si ale do najhlavnejšej a najkrajšej časti parku, kde je opäť ukážka Gaudího architektúry, zakúpiť lístok vopred! My sme to nevedeli a keď sme pozreli cez internet, na ktorú hodinu by sme sa dostali dnu, ak by sme si ihneď zakúpili lístok, zistili sme, že skoro o tri hodiny, čo sa nám čakať nechcelo. Počítajte ale s tým, že sa tam rekonštruuje časť balkónikov – lavičiek, kde je kopa stavebného materiálu, takže estetický zážitok z tohto skoro nula bodov.

Pozreli sme si aspoň časť parku a dom, kde žil 20 rokov Gaudí, kým sa rok pred smrťou neodsťahoval do svojho najväčšieho projektu Sagrady Familie. Dnes je z domu múzeum a lístok stojí 5,50 €. Dom je zariadený veľmi jednoducho a premietajú v ňom aj dokument o Gaudím. Dozviete sa, ako žil (ženatý nebol, Lucka @lucididit sa kdesi dočítala, že kvôli neopätovanej láske z mladosti), ako sa obliekal, čo jedol.

Keď sme vychádzali z parku, došlo nám, že sme vlastne vyšli predným vchodom. Takže, dajte si teda pozor a poriadne naštudujte mapu, ako sa do parku dostať. 😀

Casa Batlló

Opäť krásna budova s nádhernou mozaikovou fasádou pod taktovkou Gaudího, ale v týchto dňoch sa rekonštruuje, takže zvonku nič neuvidíte. Dovnútra sa dostanete, my sme však nešli. Určite ale odporúčam pozrieť si, keď budete mať čas! Sorry, ale nefotila som to lešenie. 😀

Kultúra

Múzeum Pabla Picassa

Opäť si vystojíte minimálne polhodinovú radu a kto nie je milovníkom výtvarného umenia, zbytočne múzeum navštívi. Od Pabla tu visia obrazy a náčrty hlavne z jeho rannej tvorby, i keď niektoré boli naozaj zaujímavé aj dosť sexistické. Dokonca som objavila obrazy s pin-up girls! Ale obrazov z Pablovej neskoršej slávnej tvorby (typický kubizmus) je pomenej. Na celé múzeum pre laika stačí nejaká hodinka.

Park Ciutadella

Naše ubytovanie bolo od tohto celkom zaujímavého parku vzdialené do 10 minút pešo. Ľudia sa tu chodia zabaviť, oddýchnuť si aj zašportovať. Svoje umenie predvádzajú rôzni pouliční umelci – chodec po lane aj tvorcovia mega bublín. Park odporúčam, keď sa chcete len tak prejsť, ráno si zacvičiť, či sadnúť si, pobľabotať a oddýchnuť.  

Futbalový štadión F.C. Barcelona – Camp Nou

Slávny futbalový a olympijský štadión nás trochu sklamal. Prečo? Zaplatiť 35 € za vstup sa nám zdalo trochu veľa. Preto vám z tohto štadióna veľa neukážem, len fotku zvonku. Pri štadióne sa nachádza dosť veľký obchod, kde nakúpite rôzne tričká, šiltovky aj iné blbosti a suveníry s Messim a ďalšími futbalistami. Jedno tričko pre dospelého vás vyjde aj na 114 €, takže hor sa nakupovať! 😀

Pouliční speváci

Ak si chcete užiť hudbu zadarmo (ale zas nebuďte takí držgroši a nejaké to euričko prihoďte ako my), vyberte sa večer do okolitých ulíc v centre. Medzi chrámami a kostolmi sme naďabili na jednu pani, ktorej spev sa rozliehal doďaleka aj kvôli akustike. Vedela si zvoliť na svoj naozaj krásny operný spev strategické miesto. Neďaleko od nej zase postávala skupinka chalanov, ktorí hrali na hudobné nástroje a išli si zase svoju muziku a rap, či ako by som to zaradila. 😀 Fajn atmosféra, no čo vám poviem!

Pláž Barceloneta

Barcelona ma ako mesto zaujala hlavne v tom, že tu máte prakticky všetko. Krásne budovy, kultúru, šport, fajn jedlo a pláž! A to je super! 😀 Od ubytka sme to mali na pláž Barceloneta približne 10 minút pešo. Super oddych na pláži s malým piknikom nikdy nie je zlý nápad… Zabrnkajú vám tu na gitaru, keď nemáte na čo sadnúť, môžete za 15 €(keď zjednáte, tak aj za 10 €) kúpiť rovno plachtu na sedenie a kochať sa výhľadom. Vo februári to síce ešte nie je na kúpanie, ale kto je ľadový medveď, tak nemá problém. Miestni umelci vám predvedú svoje umenie z piesku v podobe rôznych sôch a hradov a samozrejme, očakávajú, že im nejaké to euro prihodíte za ich snahu. 😉

Jedlo, reštaurácie a obchody

Ak sa bojíte, že sa v Barcelone nenajete, alebo že budete hľadať počas siesty otvorené reštaurácie ako na mojom tripe v Miláne, tak sa obávate zbytočne. Kde pozriete, tam je nejaká kaviarnička, menšia či väčšia reštaurácia, pub, rýchle občerstvenie a takmer všetko počas celého dňa otvorené! Budete mať skôr problém vybrať si, kde vstúpiť a najesť sa.

Typickým španielskym jedlom je paella. Je to v podstate ako rizoto, ale varí sa na veľkej panvici spolu s plodmi mora. Obmenou môže byť aj kuracie mäso. Ak chcete niečo narýchlo zobnúť, môžete si dať tzv. tapas – sú to rôzne malé olovranty, koláčiky, zeleninka, jednohubky, šunky, syry atď.

Pochytila vás chuť na sladké? Churros je španielska vyprážaná sladkosť a podáva sa s hustou čokoládou. Cesto je podobné našim šiškám, len to má iný tvar a je to dosť mastné a posypané cukrom. Ja som ale musela vyskúšať! Len tá cena sa mi zdala trochu prehnaná. Za 4 churros aj s čokoládou som zaplatila nejakých 7 €.  

Kto chce nakúpiť nejaké handry, teda oblečenie, tiež nie je problém. Počas siesty ale tieto obchody boli zväčša zatvorené, takže počítajte s tým. Kto bude dobre pozerať, tak určite naďabí aj na nejaký vintage obchodík či suvenírmi ako my. 😉

Pikošky

Do tejto kategórie som sa rozhodla zaradiť skúsenosti, ktoré ma v Barcelone celkom prekvapili/neprekvapili:

V niektorých uličkách natrafíte na pouličných predavačov zväčša černochov. V rukách majú fľaše s minerálnou vodou alebo plechovky s pivom. Ako sme si ale stihli za krátku dobu všimnúť, toto je len zakrývací manéver. Medzitým, ako sa vás pýtajú, či chcete kúpiť water, beer, tak spomenú aj marihuana, hašiš… V Barcelone je totiž tolerované určité množstvo na osobnú spotrebu. A nie je vôbec neobvyklé cítiť marihuanu aj bežne v uličkách. Dokonca tu majú aj Hash Marihuana and Hemp Museum, do ktorého sme len tak narýchlo nakukli do neplatiacej časti.

Druhá pikoška, z ktorej sme boli ešte dlho paf, bola, že sme v jednej z lekární natrafili na milého lekárnika Španiela, ktorý s nami začal hovoriť po slovensky, keď zistil, že sme Slovenky! Povedal nám, že má rodinu na Slovensku a postupne sa náš jazyk učí. A veruže mu to veľmi dobre išlo, aj keď vravel, že slovenčina je veľmi ťažký jazyk a na Slovensko chodí na návštevu. No uznajte! Aká je pravdepodobnosť, že natrafíte zo všetkých lekární v Barcelone práve na takého človeka, ktorý vie po slovensky? 😀

Tretia, ani nie pikoška, ale môj postreh je, že som čakala trochu viac farieb a odviazanejšej módy v uliciach Barcelony. Ja so svojím ružovým kabátom som viac menej svietila asi najviac. Na uliciach aj v metre boli ľudia nahodení v tmavých, čiernych, hnedých, sivých farbách. Pritom počasie bolo celkom fajn ako u nás na jar, cez deň príjemných cca 15 stupňov. Takže módna vsuvka z Barcelony nič moc. Možno v lete to vyzerá trochu inak. 😀

No a posledná pikoška je, že aj v Barcelone sa pripravte na bezdomovcov. Niežeby ich bolo nejako extra veľa, ale kde-tu, tak ako v každom veľkom meste, sa im nevyhnete.  

Inak Španieli dosť riešia politiku a v uliciach aj na balkónoch obytných budov to vidno. Katalánci žiadajú freedom a často uvidíte žlté stužky nakreslené a vyvesené takmer všade.

A zhrnutie celého barcelonského tripu? Určite odporúčam a 3 dni vám budú málo! V Barcelone máte čo vidieť, zažiť, vychutnať si a v teplejších mesiacoch si môžete zaplávať. 

Dávam 10 bodov z 10! 😉

Sledujte ma