Čo som za 5 rokov v Čechách videla…

Praha, Český Krumlov, Hluboká, Karlštejn, Konopiště, Mariánske Lázně

V Prahe som žila 5 rokov v rokoch 2006 – 2011 (pracovala som v personálnej agentúre), takže za tú dobu som stihla čo-to vidieť a pochodiť aj po okolí. Aký je život v Prahe? Ako sa hovorí – v Praze blaze, ale draze… 🙂 Sto ľudí, sto chutí. Praha je pekné, historické mesto, máte tisíc možností, ako stráviť voľný čas. Mne osobne však nevyhovoval ten veľký ruch, náhlenie sa do práce, na autobus, na metro atď. Kto má rád pokoj, tak veľké mesto určite nie je pre neho. 4 mesiace som dennodenne prechádzala Václavákom do práce a okrem ľudí, ktorí vás lákajú vstúpiť do všelijakých podnikov a reštaurácií, tam môžete natrafiť aj na prívržencov Hare Krišna tancujúcich za bieleho dňa. 

A čo odporúčam vidieť? 

Klasiku ako hradKarlov most (kde máte ale fakt mega turistov), rozhľadňu Petřín (dajte si tú námahu a vyjdite tých cca 200 schodov), Vyšehrad (na kopci s cintorínom), Pražský metronom – kyvadlo, prejdite sa aspoň pre dobrý pocit po Parížskej ulicis drahými obchodmi, vyjdite si na Národný pamätník na Vítkove so sochou Jána Žižku, kde je tiež pekný výhľad na mesto, prípadne si zájdite k Žižkovskej televíznej veži, po ktorej sa štverajú batoľatá. A mimochodom… viem, kde býva Paľo Habera s Danielou Peštovou! 😀 Nie, nie som paparazzi, ale náhodou, pri prechádzke jednou štvrťou, som ho stretla pri vlastnom dome… 🙂

Český Krumlov a zámok Hluboká sú jedno z najkrajších miest, ktoré som navštívila v Čechách. Na zámku sa nahrávala kedysi aj známa rozprávka Pyšná princezná a naozaj ho môžem odporučiť každému na výlet, je tam čo vidieť nielen zvonku, ale aj vo vnútri. Dokonca je to jeden z prvých zámkov v Čechách, kde mali zriadený výťah na jedlo z kuchyne do jedálne a telefón.

Za to „noc na Karlštejne“ (známy to muzikál) by som zvážila a poriadne si premyslela termín, keďže priamo v hrade nemáte takmer čo vidieť (len v niektorých miestnostiach sú nábytky), i keď hrad je zvonku naozaj pekný a jeden z najznámejších v Čechách. Najzaujímavejšia je tam vraj miestnosť s obrazmi, ktorá patrí do exkluzívneho okruhu exkurzie a je otvorená len v určitom období.  Ja osobne som sa tam práve preto nedostala, keďže som hrad navštívila v čase, kedy vstup na tento okruh nebol možný.

Konopište je zámok, ktorý odporúčam milovníkom poľovníctva. Kedysi patril aj následníkovi cisárskeho trónu Františkovi Ferdinandovi d´Este a takú zbierku ulovených zvierat som zatiaľ na žiadnom inom hrade alebo zámku nevidela.

Mariánske Lázně sú kúpeľné mesto a svojou architektúrou, romantikou, kolonádou a hotelmi ma naozaj prekvapili. Dokonca tam bol priamo v meste vytvorený kopec s umelým zasnežovaním, kde sa dalo lyžovať (ja som tam bola v marci, takže ešte bola lyžiarska sezóna). Kto si chce oddýchnuť, načerpať novú energiu a romanticky sa poprechádzať, tak toto mesto bude ideálne… 
Na foto Karlštejn a Konopiště:

Sledujte ma