Šijem, šiješ, šijeme

V čase doby pliagovej, ktorá nás postihla v mesiacoch marec až máj, sme boli chtiac-nechtiac nútení začať nosiť rúško. Internetom a sociálnymi sieťami sa rýchlosťou blesku začali šíriť rôzne návody, ako si ušiť, či inak jednoducho vyrobiť túto ochrannú pomôcku, pokiaľ sme ju nekúpili v obchode. Aj časom zabudnuté šičky, ktoré zavesili túto profesiu dávno na klinec, oprášili svoje prachom zabudnuté šijacie stroje a začali šiť nielen pre svojich blízkych.

Mnohí módni návrhári a handmade tvorcovia sa museli na určitý čas vzdať svojich módnych plánov a šili rúška o dušu.

Ja som síce nikdy aktívne nešila, ale moja mama vlastní bohatú zbierku časopisov legendárnej BurdyNeue Mode a v časoch socializmu (aj po ňom) neúnavne po večeroch šila šaty, blúzky a kostýmy a nám, deťom, samozrejme tiež. Nejaké vrodené základy a aspoň minimálny vzťah k šitiu som predsa len zdedila (na radosť mojej mamy 😀 ) a čo-to za poslednú dobu zmajstrovala. Rúško som si ušila len jedno, ale nie o ňom chcem písať…  

Tento článok má byť takým malým nakopnutím a inšpiráciou pre tých, ktorí stále váhajú, či vziať do ruky šijací stroj a pustiť sa do šitia oblečenia.

Moja odpoveď je – URČITE ÁNO a prinášam vám pár mojich handmade kúskov a youtube videá/kanály, ktoré sa šitiu venujú.

Sukňa ako z Paríža

Môj prvý samostatne ušitý kúsok je táto Paris sukňa. Látka ma upútala na prvý pohľad a hneď som vedela, že z nej bude kruhová retro sukňa v midi dĺžke.

Handmade Paris sukňa

Šila som ju v septembri 2019 a trochu sa aj natrápila, veď viete, ako to je, keď robíte niečo prvýkrát. 🙂 Som ale celkom milo prekvapená sama zo seba, že som to nakoniec dotiahla do konca a sukňa je nositeľná. 😀 Vzadu je na zips a v páse som prišila putká na opasok.

Detaily

Ako z moderného vidieka

Mojimi najnovšími handmade módnymi kúskami je madeirová blúzka s trendovými puf rukávmi a modrá dlhá sukňa po zem vo vidieckom štýle.

Látka na sukňu sedela v maminej skrini minimálne 10 rokov, keď som si ju kúpila, že z nej niečo ušijem. Po rokoch sa dočkala. 😀

Vidiecka sukňa

Na čo som ale zvlášť hrdá, je táto madeirová blúzka s puf rukávmi, ktoré sú teraz opäť v móde. Áno, píšem opäť, pretože, keď si nalistujete Burdy z rokov osemdesiatych, tak je každému jasné, že všetky trendy sa opakujú. 😉

Strih som našla v Burde z roku 1989 a s rukávmi mi vypomohla mama, u ktorej som bola na kurze šitia. Poviem vám, potešila sa, že niekto po nej v tomto preberie aspoň trochu štafetu. 😀

Blúzku som skombinovala s mojimi sukňami a zo zbytku modrej sukne som ušila mašličky na ozdobenie rukávov.

Do tejto handmade kombo som sa zamilovala!

Romantická vintage blúzka

Ďalší kúsok, ktorý vám chcem ukázať, aj keď som ho nešila, je táto blúzka s volánmi okolo gombíkov. Šila a nosila ju moja mama a má minimálne 30 rokov. Keďže mne bola široká, rozhodli sme sa ju v páse zúžiť, staré, obyčajné gombíky som vymenila za krajšie s vintage nádychom, a tak sa dočkala svojho znovuzrodenia a ďalšieho nosenia.

Baby, skúste pozrieť do skríň svojich mám a babičiek, určite tam nájdete hotové poklady! Ja som tam našla ďalšie skvosty a po malých úpravách ich budem opäť po rokoch nosiť. 😉

Youtube inšpirácie

S inšpiráciou v šití ale ešte nekončíme! Niekedy je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť, preto som zalovila na youtube a našla pre vás slovenské aj zahraničné kanály, ktoré sa venujú šitiu.

La Florita

Katku á la La Floritu poznám osobne, je tiež učiteľka a vo voľnom čase najradšej šije, vyšíva, háčkuje a prerába, čiže upcykluje oblečenie. Kto si hneď netrúfate ušiť nový kúsok, Katka vám ukáže, ako si prerobiť napr. z pánskej košele dámsky top!


Klik TU

Kurzy módy

Tento youtube kanál som objavila len nedávno a musím povedať, že je to asi jediný slovenský online kurz šitia takto precízne vymakaný. Nájdete tam videá na rôzne kúsky – sukňu, šaty, top a iné.

Klik TU

Akoušiť.sk

Ďalší zo slovenských online kurzov šitia. Dostanete rady nielen ako niečo ušiť, ale aj ako na strih, či ako sa popasovať napr. s lemovaním.

Klik TU

Ďalšie YT kanály sú zahraničné a snažila som sa vybrať také, podľa ktorých by ste si mohli reálne fakt niečo ušiť. Dokonca aj vintage kúsky. 😉

Rosery Apparel

Klik TU

Evelyn Wood

Klik TU

Zoe Diy

Klik TU

Made Everyday

Klik TU

Sew Custom

Klik TU

Verím, že som vás aspoň trochu týmto článkom nakopla a inšpirovala. Tak šup, chyťte do ruky šijací stroj či ihlu a niť a „spichnite“ si aspoň letnú sukňu, prípadne zalovte v skriniach a zrecyklujte staré kúsky! Uvidíte, ako ich budete hrdo nosiť! 😉

Dajte mi vedieť, keď sa vám to podarí…

Štýlová kombinácia na nedeľnú kávičku či koláčik do mesta

Foto: PinKatS

A keď sa predsa len necítite na to, aby ste si niečo ušili sami, nabudúce vám predstavím instagramové účty šikovných slovenských žien, ktoré sa šitiu venujú na profi úrovni a môžete si svoj vysnený kúsok u nich zakúpiť.

Sledujte ma