Tour de hrady a zámky

Bytča, Beckov, Lednice, Valtice, Mikulov,
Brno – Špilberk

Kto sa občas cíti ako kráľ alebo kráľovná? Ty nie? Tak ďalej ani nečítaj… 😀 
Ostatní poďte so mnou na cestu… 3 dni – 6 slovenských a českých hradov a zámkov:
Na túto tour som sa vydala s ďalšími nadšencami histórie z občianskeho združenia Priatelia hradu Ľubovňa, ktorého som 2 roky členom. Exkurzia mala názov Za koreňmi Žigmunda Luxemburského a kto nevie, o koho sa jedná, tak tu je pár faktov:

– žil v 14. – 15. storočí
– uhorský, český a nemecký kráľ, rímsky cisár
– jeden z najvýznamnejších stredovekých panovníkov Európy
– r. 1412 na hrade Ľubovňa podpísal mierovú zmluvu s Vladislavom II. Jagiełło (na hrade sa každoročne konajú slávnosti na túto počesť)
– pikoška – počas svojho života čelil niekoľkým pokusom o vraždu

Exkurzia začala v Bytči, kde sme si pozreli renesančný sobášny palác a exteriér zámku. Sobášny palác bol postavený Jurajom Thurzom pre rodinné a svadobné udalosti svojich dcér. Hlavná hala, kde sa konali hostiny, bola zaujímavá hlavne tým, že v jednej časti miestnosti sa nachádzala kedysi veľká posteľ s baldachýnom a počas svadby si novomanželia mali v nej plniť „manželské povinnosti“, pritom ich mohol ktokoľvek z hostí skontrolovať… no viete si to v dnešných časoch predstaviť?? 😀 Zaujímavé boli tiež repliky svadobných šiat nevesty i ženícha:

Zámok v Bytči pravdupovediac nič moc. Videli sme len exteriér, ktorý bol aj tak dosť v biednom stave, keďže je zámok nezrekonštruovaný… Ale! Vraj tu sa práve zoznámil Juraj Jánošík s Tomášom Uhorčíkom, ktorý ho nahovoril na zbojnícke chodníčky a ako to skončilo, to už všetci vieme… (Inak, vedeli ste, že poprava Jánošíka vo filme Jánošík – pravdivá história od Agniezsky Holland z r. 2009 sa nahrávala na Ľubovnianskom hrade? A dokonca môj otec hral komparzistu a na pár sekúnd ho vo filme aj vidno? :D)

Hrad Beckov (prvá písomná zmienka je z roku 1208) asi veľmi netreba predstavovať. Pôvodne slúžil na obranu, neskôr bol prestavaný na honosné sídlo a dnes sú z neho len ruiny, takže veľa si toho nepozriete. Viac ako hrad ma ale zaujali na nádvorí hradu slovenské rekordy v kovaní – napríklad ručne kovaná ruža s dĺžkou 249 cm (a podľa mňa je aj pekne fotogenická)!

Vraj je to jeden z najkrajších zámkov v Čechách… Ktorý? Lednice! Z tých, čo som mala možnosť v Čechách vidieť, tak môžem len potvrdiť.

Zámok má krásny exteriér, kde nechýbajú záhrady, skleník, park s jazerom a neďaleký Minaret (alebo Turecká veža, keďže ho stavali Arabi), ktorého stavba vraj stála 1 000 000 zlatých, má takmer 60 metrov, na vrchol vedie 302 špirálovito točenýchschodov (no poviem vám, bola to fuška vyšľapať, komu sa točí v hlave, nech radšej nejde…) a z vrcholu máte nádherný výhľad na celý areál.
V interiéri sme videli reprezentačné sály, ktoré slúžili na usporiadanie spoločenských udalostí, bálov a plesov. No v takých sálach by sa aj dnes super trsalo! Čo mňa najviac uchvátilo, je točené samonosné schodisko celé vyrezávané z dreva. Zámok pôsobí celkovo naozaj honosne (zapísaný aj v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO) a dámy by sa tu fakt cítili ako kráľovné. 😉

Zámok vo Valticiach (takisto zapísaný v UNESCO) je od Ledníc vzdialený cca 11 km, takže to máte na skok. Síce už nie je taký veľkolepý ako Lednice (ani zvonku ani zvnútra), napriek tomu je v zámku čo vidieť. Počas 2.svetovej vojny a po nej bol zámok zdevastovaný, rozkradnutý a dokonca v ňom bol zriadený ženský tábor nútených prác, či sklady a sušiareň tabaku (tieto fotky boli fotené mobilom):

Mesto Mikulov je známe vinárskou tradíciou a my sme ho navštívili práve v čase, keď sa konali v meste ochutnávky vín. Kde-tu natrafíte na vínne pivničky aj s prednáškou ohľadom daného vína, ktoré práve ochutnáte. Aj Mikulov má krásny zámok postavený na skalnatom brale, bohužiaľ, tento sme videli len zvonku (ale aj tak bol fakt pekný). Jeseň je podľa mňa majsterkou farieb a dokázala v tomto meste divy, veď pozrite na túto budovu (fotky z mobilu):

Brne sme okrem hradu Špilberk (o ňom nižšie) navštívili Technické múzeum zamerané na vývoj vedy, techniky a priemyselnej výroby. No a čo ma v tomto múzeu zaujalo najviac? Historické vozidlá, hudobné nástroje, vývoj televízie, ale tiež interaktívna miestnosť s fyzikálnymi či optickými javmi:

Technické múzeum v Brne

Hrad Špilberk (z 13.storočia) nájdete nad historickým centrom mesta Brno. V tomto hrade sme sa dostali hlavne do podzemia – tzv. kazemát, čiže podzemných chodieb, ktoré slúžili ako väzenie. Bolo to naozaj kruté, chladné, tmavé väzenie, jedno z najtvrdších v Habsburskej monarchii. Počas 2.svetovej vojny ho nacisti využívali ako kasárne a dokonca tu zabudli telefonickú ústredňu. Kazematy som vám, bohužiaľ, neodfotila, ale môžem vás odkázať na oficiálnu stránku hradu Špilberk, kde si ich môžete prezrieť – http://www.spilberk.cz/spilberk-kasematy/:

Hrad Špilberg

A čo vy? Ktorý hrad/zámok je na Slovensku či v Čechách pre vás ten naj? Dajte mi vedieť v diskusii.

Sledujte ma