Moje vlasové premeny – čo áno a čo nie!

Na tento článok som sa dlhšie odhodlávala, či vám ukázať moje pôvodné ja. 😀

Na instagrame @katarina_suskova ste si odhlasovali článok o mojich skúsenostiach s vlasmi – s farbením aj trvalou, tak tu ho teda máte! 

Momentálne ma vidíte ako blondínu, avšak moja pravá, originálna farba vlasov je tmavohnedá.

Vyskúšala som toho pomerne dosť na mojich vlasoch – niekoľko odfarbovaní, farbení, strihov od dlhých po krátke. Preto som sa rozhodla pri písaní tohto článku spojiť s mojou kámoškou blogerkou Jankou (instagram @janah_blog, blog www.janahblog.sk ), ktorá je v tejto problematike na slovo vzatá, pretože okrem toho, že je fashion blogerka, tak je profesne hairstylistka a svojím odborným okom a skúsenosťami prispela do článku cennými radami.  

Vopred sa ospravedlňujem, že tu nie sú fotky z každého účesu či obdobia. Ale to viete, buď ich nemám, alebo sú nepublikovateľné. 😀 

Naposledy som svoju farbu vlasov mala, myslím že, niekedy v osemnástke. Čo je už vzhľadom na môj vek pekne dávno!

Ale pekne poporiadku:

Toto je foto z môjho prvého fotenia na občiansky. Ako môžete na mojom výraze vidieť, nadšená som z tohto fotenia nebola a tu som ešte mala svoje pôvodné, „nepoškvrnené“ vlasy…

Prvý pokus o odfarbenie prišiel niekedy v pätnástich či šestnástich rokoch. Mala som vlasy zostrihané pod uši, tzv. bop a chcela som aspoň čiastočnú zmenu, keďže úplne zafarbiť, či odfarbiť vlasy som si ešte vtedy nemohla. Mama zakázali…

Z hodín chémie som vedela, že to pôjde peroxidom. Tak som vyhrabala z otcovej skrine, tuším, 10% peroxid, ktorý tam bol už roky a hybaj ho odfarbiť predné pramienky vlasov z jednej aj druhej strany. Išlo to dosť ťažko, keďže ten peroxid tam ležal už dlhé roky a určite z neho muselo niečo vyprchať. Ale ako som prechádzala tampónikom s peroxidom po vlasoch niekoľkokrát, tak predsa niečo z mojej farby zišlo dolu. Okolo blond to prešlo ale míľovými krokmi. Bola zo mňa pramienková ryšaňa:

Moje domáce „modelingovské“ pokusy a ryšavé pramienky

Záver z tohto chabého odfarbovania? V žiadnom prípade to neskúšajte s nejakým domácim peroxidom a už vôbec nie na všetky vlasy! Určite to nedopadne podľa vašich predstáv a môžete si dosť zničiť vlasy. 

A čo nám na to povie Janka?

JANAH_BLOG: Nebudeme si klamať, tiež som generácia, čo sa v tínedžerskom veku hrala na kaderníčku. Nebol internet, čiže sme si žiadne rady nevedeli vygoogliť, ako je tomu dnes. Takže sme skrátka skúšali. Buď to dopadlo zle, alebo veľmi zle. 😀 Každopádne odfarbovať si vlasy podobným spôsobom nikdy nebola a ani nie je cesta k zdravým a už vôbec nie pekným vlasom. Takže v tvojom prípade môžeš byť vlastne rada, že peroxid bol starý a vyprchaný. Mohla si skončiť podstatne horšie. 

V čase mojej osemnástky som zatúžila po zvlnených vlasoch. Točiť vlasy kulmou sa mi stále nechcelo, a tak som sa to rozhodla vyriešiť trvalou. Tá, ako vieme, fičala vo veľkom v osemdesiatych rokoch. Písal sa koniec deväťdesiatych rokov a ja som po takých osemdesiatkových vlasoch určite netúžila. Chcela som mať krásne jemne zvlnené vlasy (vtedy som mala ešte stále tmavé). No ale opäť sa moja predstava akosi nezhodovala s realitou. Pani kaderníčka, žena v strednom veku, nepochopila zjavne moje predstavy a aj keď som jej vysvetlila, že chcem mať jemné, väčšie vlny, už pri pohľade na malé natáčky, ktoré mi dávala na hlavu, som tušila prúser. Darmo. Pani bola naučená robiť klasickú trvalú našim mamám a babkám, aké sa nosievali v tom čase. Na mňa asi nebola pripravená. Namiesto krásnej hrivy som bola skôr baranček

No čo už. Musela som to nejako predýchať a vydržať, kým vlasy odrastú. Dávať si ale trvalú, aj keď dnes sú už asi na to šetrnejšie techniky aj profesionálnejší kaderníci, ja osobneneodporúčam. Mne dosť vysušila vlasy, mala som ich ako suchá slama a občas ich bolo ťažko upraviť tak, ako som chcela. Vydržala som to s nimi asi rok. Neviem. Možno aj menej. 😀

JANAH_BLOG: Tu si treba v prvom rade uvedomiť dve veci. Prvá je, že mechanicky urobené vlny (kulmou, natáčkami, žehličkou) vždy vyzerajú krajšie ako chemicky (trvalá ondulácia). Takže všetky tie obrázky z časopisov s hollywoodskymi vlnami nie sú s veľkou, ale naozaj veľkou pravdepodobnosťou, robené trvalou. A druhá vec je, že trvalou onduláciou sa mení štruktúra vlasu. Narušia sa väzby vo vlasovom vlákne a vlas vždy stráca na kvalite. Vlasy sú následne krehkejšie a suchšie, i keď netvrdím, že zničené. Ja osobne trvalú nerobím a všeobecne ju robia málo aj moji kolegovia. No ak by som mala odporučiť trvalú, tak jedine pre dosiahnutie objemu pri „splihlých“ a ťažko tvarovateľných vlasoch. Nie pre dosiahnutie pekných vlnitých vlasov. I keď je pravda, že dnes je trvalá na podstatne vyššej úrovni, ako tomu bolo v minulosti. 

Po trvalej som rozmýšľala, čo by mojim vlasom prospelo, aby sa spamätali a boli kvalitnejšie. No a hádajte, čo pomohlo? Ostrihať ich! Takže z dlhších vlasov po ramená som šla na kratší zostrih. Nebolo to úplne na ježka, to zas nie, to by som nedala, ale boli dosť krátke. A zafarbila ich na čiernu s fialovým nádychom

Vlasy sa trochu spamätali, trochu dorástli a aby toho nebolo málo, zmyslela som si časom, že bude zo mňa blondína. Veď byť blondínou som túžila asi od trinástich rokov. Marylin Monroe so svojím blond účesom sa mi vždy páčila a chcela som podobný.  

Tentokrát som kúpila v drogérke klasický odfarbovač a myslela si, že bude stačiť. Kámoška mi jeden večer odfarbila komplet naraz moje tmavé vlasy a keď som sa takto ukázala doma, mama mi zhrozená povedala, že nie som jej dcéra. U nás totiž nikto v rodine nie je blond. 😀

Blondína by bolo ale silné slovo. Bola som pre zmenu žlté kuriatko. Keďže to bol opäť veľký zásah na moje vlasy a odfarbovanie dosť štípalo, povedala som si, že musím tak týždeň vydržať a žiadnu farbu na vlasy nedávať.

A nie, ani domáce radikálne odfarbovanie z tmavých vlasov na blond neodporúčam! Pochybujem, že sa vám to podarí tak, ako si želáte a v kaderníctve vám odfarbia určite šetrnejšie a lepšie.

JANAH_BLOG: Odfarbovanie vlasov na blond je technika, ktorá si vyžaduje vedomosti, zručnosť, dokonca i u kaderníka. Robí sa to vždy po dôkladnej diagnostike vlasu, po ktorej vieme zhodnotiť, aký typ odfarbovacieho prípravku zvoliť, akú techniku, často i počet návštev, kým bude dosiahnutý požadovaný efekt. Takže domáce neodborné odfarbovanie je zbytočný hazard, ktorý aj tak zväčša končí následným zafarbením vlasov na “pôvodnú” farbu. A vlasy zbytočne stratia na kvalite. 

Týždeň som chodila so žltým nádychom na hlave a nielenže moja mama nemohla na mňa pozerať, ale nespoznávali ma ani najbližší kamaráti. 😀 Týždeň však stačil na to, aby som si to rozmyslela a namiesto blond si dala na hlavu ohnivú červenú! Prečo? Neviem, asi som chcela byť výrazná… 

S červenou to ale tiež nebolo ľahké… Z kuriatkových vlasov sa veľmi rýchlo vymývala a keďže som si nechcela každý druhý týždeň kupovať novú farbu, kupovala som si len lacnú červenú šampónovú farbu. Po 2 týždňoch umývania vlasov bola z červenej oranžová. Vtedy takú orandžádu nemala žiadna moja kámoška. 😀 Kvalita vlasov nebola nič moc a musím sa priznať, že v tom čase som ani veľmi nepoužívala masky na vlasy.

Nastalo divoké obdobie experimentovania s vlasmi, rôzne odtiene červenej, dokonca s ružovým nádychom či sprejom nastriekaná modrá farba.Čo sa týka dĺžky vlasov, bolo to rôzne. Raz kratšie, raz polodlhé, raz dlhé. Každopádne, s červeným három rôznej intenzity som vydržala dosť dlho, cca 6-7 rokov.

Červené vlasy z rôznych období od kratších po dlhšie

Potom nastal zlom a naozaj som už chcela postupne prejsť na tú rokmi vytúženú BLOND.

No nie tak ako predtým, že sa sama odfarbím. Začala som pravidelne chodiť do kaderníctva (v tom čase som žila v Prahe, takže tam) a zvolila melír, ktorým som červenú farbu sťahovala. Najprv to vyzeralo všelijako – červené vlasy a do toho svetlé pramienky, plus keď mi začali rásť aj moje tmavé, tak som bola trojfarebná.

Melír však pre vlasy tiež nie je príliš šetrný. Veľmi stenčuje vlas, narúša štruktúru, stáva sa lámavým a na konci sa začne po čase štiepiť. To je môj laický pohľad, ale čo na to odborne hovorí Janka?

JANAH_BLOG: Melíry sú momentálne veľmi trendy. Je naozaj veľa melírovacích techník, ktorými vieme dosiahnuť krásne efekty. Ja osobne melírujem veľmi často a rada. Je to kreatívna práca, pri ktorej sa viem dokonale realizovať. No napriek tomu tento spôsob farbenia vlasov nie je vhodný pre každý typ vlasu. Pre mňa je prvoradé, aby vlasy zostali pekné a zdravé, takže ak by hrozilo riziko, že sa vlasy po aplikácii melíru poškodia, nikdy to nerobím. Ale i pri kvalitných, zdravých a pevných vlasoch netreba zabúdať na to, že aj melírovanie je zásah do štruktúry vlasu, takže treba počítať s tým, že následne vlasy treba viac vyživovať a starať sa o ne intenzívnejšie ako o prírodný vlas. Vhodné sú vlasové séra, olejčeky, masky, hydratačné krémy (vždy podľa kvality vlasu). 

Kým som sa dopracovala naozaj k reálnej blond, trvalo to asi 2 roky. Iste by to šlo aj skôr, ale červená farba sa dosť ťažko sťahuje z vlasov a nechcela som to zase urobiť drastickým spôsobom.

Postupné stiahnutie červenej melírom a moje selfiny foťákom, keď sa to ešte nevolalo selfie 😀

So svojimi vlasmi som konečne bola spokojná a mala ich farebne také, aké som dlhé roky chcela! 😀

Odvtedy som sa blond nevzdala. Čiže približne od roku 2011. Dnes chodím ku svojej stálej kaderníčke kámoške každé dva – tri mesiace, ktorá už presne vie, čo chcem a odfarbuje mi prevažne korienky vlasov. Melír si už takmer vôbec nedávam, len občas, ak chcem presvetliť.

Posledné roky si udržiavam takmer rovnakú dĺžku vlasov a na zimu podstrihujem viac, lebo neznášam, keď z oblečenia, svetrov, kabátov a búnd, elektrizujú

Jani, čo odporúčaš pri elektrizovaní?

JANAH_BLOG: Elektrizovanie vlasov je večný problém hlavne v zimnom období, kedy sú vlasy doslova nabité zo svetrov, šálov, búnd či kúrenia. Dá sa tomu pomôcť vhodným kondicionérom, maskou, niekedy zaberie i lak a inokedy nič. 😀 Potom sú tu ešte antistatické kefy, hrebene, dokonca aj fény. Ale tiež to nie je stopercentná záruka. Na každého zaberá niečo iné.

A zhrnutie?

Častým farbením a odfarbovaním som si vedomá toho, že sa mi dosť narušila štruktúra vlasov a je ich menej ako pred 20 rokmi. Používam často laky na vlasy, aby udržali tvar a neelektrizovali. Preto, aby neboli veľmi zničené, snažím sa používať pravidelne masky na vlasy a proti zažltnutému nádychu bojujem fialovým šampónom a balzámom Schauma Silver reflex špeciálne určenými na svetlé vlasy, odfarbované či melírované.

JANAH_BLOG: V tomto neviem byť asi úplne nápomocná. Pracujem 13 rokov s Lorealom a keďže mi naozaj vyhovuje, nemám dôvod skúšať iné značky. Viem teda stopercentne odporučiť buď šampón SILVER, ktorý je naozaj intenzívny, čiže dostatočne tlmí žltý nádych vlasov. No nie je vhodný na každodenné používanie, lebo vlasy vysúša. Na trhu máme aj novú kompletnú radu BLONDIFIER určenú práve na každodennú starostlivosť o blond vlasy. Obe sú z rady Loreal professionnel, takže ich možno zakúpiť iba v salónoch, špecializovaných predajniach a na internete. Bežne v drogérii ich nekúpite. 

Rady na záver odomňa a Janky:

Ja vám na 100% neodporúčam, aby ste si tmavé vlasy sami odfarbovali v domácom prostredí, ale radšej sa zverili do rúk odborníkom. Určite budú viac vedieť o tom ako vy, aj čo sa týka intenzity a časového pôsobenia odfarbovača a s výsledkom budete podľa mňa spokojnejší a výsledok bude krajší.

No a barančekovú trvalú určite tiež neodporúčam! A vôbec, žiadnu trvalú, keď máte dlhšie vlasy! Tá je možno stále dobrá pre naše mamky a babky s krátkymi vlasmi… 😀

JANAH_BLOG: Moja rada na záver – iba zdravé vlasy sú pekné vlasy a kaderník je tu od toho, aby sa vám o vašu korunu krásy postaral. Tak sa radšej zverte do jeho rúk a ak si naozaj dôkladne vyberiete toho správneho, vaše okolie i váš odraz v zrkadle vás utvrdí v tom, že ste sa rozhodli správne.

Moja dnešná blond a kulmou natočené vlasy. Foto: Ján Saloň

Janke veľmi pekne ďakujem za spoluprácu na tomto článku a ostatní ste sa, dúfam, pobavili aj poučili! :)

Sledujte ma