Za jantárom k Baltiku

Jantár. Dar slnka. Slzy mora. Kamienok, ktorý pri troche šťastia nájdete na pláži. Jantár (amber) je vlastne treťohorná živica ihličnatých stromov. Hovorí vám niečo Jantárová komnata v Petrohrade? Dnes tam stojí jej replika. Počas druhej svetovej vojny bola Nemcami rozobratá, ukradnutá a dodnes sa nenašla…

Moja „baltická jantárová cesta“

Destinácia: Sztutowo – to bol hlavný cieľ ubytka. Malá rybárska oblasť na severe Poľska, cca 55 km od Gdanska a 780 km od miesta môjho bydliska. Ubytko vám tu radšej nezdieľam, lebo za 179 € na 3 noci to nebolo nič extra. Malý domček s niekoľkými apartmánmi v štýle drevenice, bez wifi, ale zato sa dalo na dvore opekať a zaplávať si v nie celkom čistom bazéne. Ten som radšej nevyužila. 😀

Každopádne, v tejto Gdanskej zátoke nájdete ubytko na každom rohu – mestečká a dedinky Jantar, Stegna, Sztutowo, Katy Rybackie, Krynica Morska majú takmer každý druhý dom s ubytovaním. Nájdete tu súkromné ubytovacie vily, ubytovne aj väčšie či menšie hotely.

Baltická pláž

Odporúčam. More síce chladnejšie (záleží však, kedy miesto navštívite), ale pláž celkom čistá, piesok, v turistickým miestach príjemná atmosféra. Pripravte si však poľské zloté, lebo eurami v hotovosti sa platiť v plážových baroch nedá.

Ako som hľadala jantár

Podľa mojich všeobecných znalostí dedukujem, že ideálne je hľadať jantár po prílive. Ja som mala naplánovanú cestu mimo veľkého prílivu, takže logicky ani toľko jantáru nebolo. Ideálne je hľadať hneď ráno, keď vychádza slnko, ešte pred príchodom prvých turistov na pláž, aby vám všetko nevyzbierali. Ak sa vám podarí prísť na miesta, kde sú riasy (mne sa nepodarilo), je to ideálne. Riasy zachytia kúsky jantáru a môžete ich ľahšie nájsť. Raz som šla hľadať jantár ráno o pol 4, slnko už vychádzalo (vtedy som najviac nazbierala) a raz v noci o 12 po búrke, ale to neodporúčam, skoro nič som nenašla.

Na rozoznanie jantáru od bežných kamienkov budete potrebovať UV baterku. Jantár totiž pod UV lampou svieti totálne nažlto. Až sa rozžiari. Môžete to vidieť aj na fotkách, ktoré z kamienkov svietia.

Keď si na trhovisku budete kupovať jantárovú bižutériu alebo magnetky, tak vedzte, že nie všetky kamienky budú jantár. Veľakrát sa jantár falšuje a vyrábajú sa „fejky“. Skúšala som si posvietiť na svoju jantárovú bižu, ktorú mám doma dlhšie roky a nie všetko boli kamienky jantáru. Takisto magnetky nie sú úplne celé plnené jantárom – tú, ktorú som kúpila v Krynici Morskej bola kvalitná, skoro všetko svietilo, ako vidíte na fotke, ale boli aj také (napr. z Gdanska), kde svietilo len pár kamienkov.

Krynica Morska

Krynica Morska je z okolitých dediniek a mestečiek najväčšia. Nájdete tu kopec turistov, obchodíkov, reštaurácií aj maják. Maják však nečakajte niekde na brehu mora, ale medzi hotelíkmi a domami. Má len 26,5 metrov, takže až taký vysoký nie je, i keď sa z fotiek môže zdať. Skôr by som povedala, že z toho urobili dosť turistické miesto

Piaski

Oblasť Piaski je najzaujímavejšia asi tým, že je najbližšie od ruskej hranice kaliningradskej oblasti, cca 3 km. Je tu pláž, jeden stánok s občerstvením a nič iné. Na hranici som nebola, nevyšlo… Podľa googlu je tam drôtený plot a prakticky nič viac. Zbytok je pláž ako na poľskej strane.

Nowy Swiat

Nový svet (Nowy Swiat) je v podstate kanál medzi lagúnou a Baltikom v jednej z tých najužších častí tejto oblasti. Stále tu prebiehajú stavebné práce, takže nie je to ešte úplne sprístupnené. Uľahčí to Poliakom v preprave medzi rybárskou zátokou a Baltickým morom.

Katy Rybackie

Tu nečakajte nič extra. 😀 Rybárska dedinka, kde sa môžete maximálne ubytovať a pocítiť pach rýb.

Gdansk

Och! Fakt som nečakala, že Gdansk bude tak pekné mesto! Presne podľa môjho gusta – malebné uličky, kaviarničky, krásne budovy, história, Neptúnova fontána, zároveň prístavné mesto, jednoducho všetko dokopy… Pozrite na fotografie, tie hovoria aj za mňa.

Ak tu náhodou zablúdite, nezabudnite navštíviť Múzeum jantáru – Amber museum. Za 4 € vstupného uvidíte jedno z najväčších múzeí jantáru.

Gdansk je prístavné mesto, takže čakajte tu lode, prístavy, lode a prístavy a pomedzi to pekné uličky a reštaurácie. Nejaké tipy na reštaurácie a ubytovanie nedávam, lebo ubytovaná som tu nebola a reštaurácie nemám prejdené. 😉

Loď Soldek je múzeum (vstupné cca 1,5 €), kde sa môžete prejsť po celej lodi. Bola to kedysi nákladná loď uhlia a rudy a prvá postavená v Gdansku po druhej svetovej vojne. Uvidíte útroby lode, kajuty, dokonca miestnosť, kde sa premietali filmy. Z lode je pekný výhľad a myslím, že je to zážitok, oplatí sa vidieť.

Nezabudnite sa povoziť na Amber Sky! Za vstupné cca 7 € budete mať krásny výhľad aspoň na časť mesta. Ja som bola na takom veľkom vyhliadkovom kole prvýkrát a spokojnosť. 😉

Videá z výletu si môžete pozrieť tu:

https://www.instagram.com/reel/CfUHo38qQRO/

https://www.instagram.com/reel/CfZZCywI748/

https://www.instagram.com/reel/CfmJtYeqmmq/

No a na záver som vám zhrnula malý cenník. Nešlo však o najlacnejší výlet, skôr zážitkový.

Cesta autom: cca 300 € (nafta)

Ubytovanie Sztutowo: 179 € (3 noci pre 2 osoby)

Múzeum jantáru – Amber museum Gdansk: 4 € (1 osoba)

Amber Sky Gdansk: 7 € (1 osoba)

Parkovné Gdansk: 2,5 €

Parkovné Krynica: 1,7 €

Osobne ma výlet po celom rozrátaní a spočítaní aj stravy, nápojov a magnetiek vyšiel na cca 350 € za 4 dni.

Tak ako? Namotivovala som vás na tento dobrodružný výlet? 😉

Sledujte ma